bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Beskid Niski
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Biecz

Okolice

Jadąc w kierunku Jasła, warto po przejechaniu ok. 1 km od centrum Biecza skręcić w lewo, w boczną drogę na Gromnik, którą po ponad 3 km dojeżdża się do drewnianego

 kościoła Archanioła Michała w Binarowej. Kościół z końca XV w. jest jednym z najstarszych (drugim pod względem wieku) drewnianych kościołów w Małopolsce. Jednonawowa, orientowana świątynia została zbudowana „na zrąb" z belek jodłowych. Nad babińcem wznosi się dobudowana później wieża. Od południa do nawy przylega kruchta i XVII-wieczna kaplica Aniołów Stróżów. We wnętrzu obejrzeć można niezwykle cenne polichromie. Na stropie zachowała się późnogotycka polichromia patronowa z początku XVI w., na ścianach - późnorenesansowa o motywach architektonicznych, figuralnych i ornamentowych. Szczególnie bogato zdobione jest prezbiterium, w którym znajduje się cykl malowideł ze scenami życia i męki Chrystusa.

W manierystycznym ołtarzu głównym mieści się gotycka rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem z 1430 r., zaś w lewym ołtarzu bocznym - słynąca z cudów rzeźba Matki Boskiej Łaskawej, wg przekazu dar króla Kazimierza Wielkiego. Najstarszymi elementami wyposażenia są pochodzące z przełomu XIV i XV w. drewniane figury Marii z Dzieciątkiem i czterech świętych dziewic - Małgorzaty, Barbary, Doroty i Katarzyny, umieszczone w XX-wiecznym tryptyku przy północnej (lewej) ścianie nawy.

Kościół w Binarowej wraz z pięcioma innymi kościołami małopolskimi znajduje się od 2003 r. na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.


Po regionie oprowadza: Barbara Zygmańska

Obiekty dodane przez użytkowników:
Kościół p.w. św. Anny
Parafia w Święcanach została erygowana w 2. poł. XIV w. Zapewne niedługo zbudowano tutaj kościół, jednak pierwszą informację o jego istnieniu podaje dopiero Jan Długosz. Obecny kościół został zbudowany w 1520 r., w XVII w. otoczono go sobotami i wzniesiono wolnostojącą dzwonnicę, która w 3. ćw. XVIII w. została dostawiona do nawy. Kolejna rozbudowa kościoła nastąpiła w 2. poł. XIX w., poszerzono wtedy m.in. wieżę o boczne aneksy i dobudowano do nawy kaplicę św. Jana Nepomucena. Kościół wzniesiony jest w konstrukcji zrębowej z wieżą o konstrukcji słupowo-ramowej, na zewnątrz oszalowany. Złożony jest z prezbiterium zamkniętego trójbocznie oraz szerszej nawy. Do prezbiterium od północy przylega zakrystia. Do nawy dostawione zostały: od północy czworoboczna kaplica, od południa przedsionek i od zachodu wieża o ścianach pochyłych, z niską izbicą nakrytą dachem namiotowym, przechodzącym w ostrosłupowy hełm. Nawa i prezbiterium nakryte są wysokim dachem dwuspadowym, krytym blachą, o wspólnej kalenicy z wieżyczką na sygnaturkę z latarnią. Wnętrze nakryte jest stropem płaskim, w nawie z zaskrzynieniami, wspartymi na słupach. Strop nawy zdobi renesansowa polichromia figuralno-ornamentalna z 2. poł. XVI w., na stropie w prezbiterium widoczna dekoracja kasetonowa namalowana przez Jana Tabińskiego w 1871 r. Prezbiterium oddzielone jest od nawy belkami: stropową i tęczową, na tej ostatniej umieszczona jest późnogotycka Grupa Pasyjna z XVI w., wykonana przez twórcę określanego jako Mistrz Pasji Przydonickiej a ufundowana przez Feliksa Milnera, rajcę bieckiego. Z prezbiterium do zakrystii prowadzi późnogotycki portal zamknięty łukiem w tzw. ośli grzbiet. Warto też zwrócić uwagę na wyposażenie wnętrza kościoła. W barokowym ołtarzu głównym z przełomu XVII/XVIII w. umieszczony jest późnogotycki obraz św. Anny z XVI w. Z kolei w ołtarzach bocznych, również barokowych znajdują się rzeźby: Matki Boskiej z Dzieciątkiem z końca XIV w. oraz św. Wojciecha, prawdopodobnie z 2. ćw. XV w.
dodał: rysio13
poprzedni rozdział
Informacje praktyczne
następny rozdział
Jasło
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group