bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Beskid Niski
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Wysowa

Warto zobaczyć

Najciekawszym zabytkiem Wysowej jest drewniana

 cerkiew łemkowska św. Michała Archanioła z końca XVIII w. w tzw. typie hańczowskim - z masywną wieżą o nadwieszonej izbicy i - co ciekawe - namalowanym zegarem udającym prawdziwy. Wewnątrz znajduje się kompletny XVIII-wieczny ikonostas, a północną ścianę zdobi barokowy ołtarz boczny. Cerkiew jest użytkowana przez parafię prawosławną z sąsiedniej Hańczowej.

Przy wjeździe do miejscowości stoi

 drewniany kościół Wniebowzięcia NMP z lat 30. XX w., a powyżej cerkwi - jeszcze jedna świątynia - zbór zielonoświątkowców.

W centrum Wysowej, na prawym brzegu Ropy rozciąga się

 Park Zdrojowy, w którym można korzystać z bezpłatnych ujęć miejscowych wód mineralnych.

Na stokach dominującej nad Wysową góry Jawor, na polance blisko granicy polsko-słowackiej znajduje się niewielka  kaplica Opieki Matki Bożej. Jest ona związana z objawieniem, jakiego miały dostąpić tutaj cztery Łemkinie z Wysowej, którym w 1925 r. przez kilka kolejnych dni ukazywała się Matka Boża. Obecnie kaplica jest celem pielgrzymek miejscowych Łemków, a źródełko, które przed nią tryska, ma opinię cudownego.

W Wysowej krzyżuje się wiele szlaków turystycznych przebiegających przez zachodnią część Beskidu Niskiego. Z centrum prowadzi na zachód szlak niebieski przez Ropki, Bordiów Wierch i Suchą Homolę do Grybowa, na wschód wiedzie on granicą aż do Barwinka. Szlak zielony prowadzi na południowy zachód, wzdłuż granicy, przez Lackową do Krynicy, zaś na wschód przez Kozie Żebro i Magurę Małastowską do Szymbarku. Krótki szlak żółty doprowadza do Przełęczy Wysowskiej, do granicy. W pobliżu, przez odległą o 4 km Hańczową, przechodzi też znakowany czerwono Główny Szlak Beskidzki.


Po regionie oprowadza: Barbara Zygmańska

Obiekty dodane przez użytkowników:
Dzwon
W pobliżu kościoła farnego w Dukli jest wyeksponowany uszkodzony dzwon. Obiekt wykonany został w XVIII wieku przez Casparusa Kramnitza z Krompachów, waży 800 kg. Na zewnętrznej stronie dzwonu bogate zdobienia i łacińskie napisy.
dodał: iudex
poprzedni rozdział
Wysowa
następny rozdział
Informacje praktyczne
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group