bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Beskid Niski
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Gorlice

Okolice

Przy drodze krajowej nr 28, łączącej Gorlice z Grybowem i Nowym Sączem, pomiędzy stokami Maślanej Góry a początkiem masywu Magury Małastowskiej leży Szymbark, dawna stolica należącego do rodziny Gładyszów „Państwa Ropskiego", rozciągającego się aż po główny grzbiet Karpat.

Z czasów świetności Szymbarku przetrwał do dziś

 renesansowy obronny dwór Gładyszów, jeden z nielicznych tego typu zabytków w Polsce. Dwór powstał pod koniec XVI w. Zbudowany jest w stylu późnego renesansu, na planie prostokąta, z czterema narożnymi alkierzami. Mury budowli wieńczy piękna, typowa dla renesansu attyka, niestety nie jest to oryginał, a XX-wieczna rekonstrukcja. Poniżej na murze widoczne są sgraffitowe dekoracje, obecnie w trakcie odnawiania, a właściwie odtwarzania. Dwór od kilkunastu lat jest w permanentnym remoncie, w tym okresie zdążył też kilka razy zmienić właściciela (obecnie podlega miastu Gorlice). Wnętrza nie są udostępnione do zwiedzania. Planowane jest urządzenie wewnątrz restauracji i centrum konferencyjnego.

Tuz obok dworu znajduje się niewielki

 skansen, na terenie którego obejrzeć można 17 drewnianych budowli, m.in. chaty, zabudowanie gospodarcze, wiatraki i olejarnia, prezentujące budownictwo typowe dla Pogórza Gorlickiego. Już poza ogrodzeniem skansenu, w drewnianym XIX-wiecznym dworku przeniesionym z Gorlic, urządzono muzeum wnętrz, są tu też kasy i pomieszczenia administracyjne skansenu.

Kilkaset metrów od dworu, w samym centrum wsi, nieco schowany za współczesny kościół Matki Boskiej Szkaplerznej, stoi

 drewniany kościołek św. Wojciecha z 1782 r. o cechach rokokowych.

Szymbark jest dogodnym punktem startowym do wycieczek górskich w pasmo Magury Małastowskiej (szlak zielony ok. 4 godz.) oraz w bardzo ciekawy masyw Maślanej Góry z osuwiskowym jeziorkiem Morskie Oko (szlak zielony ok. 2 godz.).

W odległości 4 km na południowy wschód od centrum Gorlic, w niewielkiej wsi Sękowa, tuż obok drogi Gorlice - Konieczna, malowniczo położony pomiędzy drzewami koło mostu nad Sękówką stoi

 drewniany kościół św.św. Filipa i Jakuba, jeden z najpiękniejszych w Małopolsce. Został zbudowany w roku 1520 w stylu gotyckim. Z tego okresu zachowały się kamienna chrzcielnica oraz gotyckie portale w kształcie oślego grzbietu. Obecny, charakterystyczny kształt nadała świątyni przebudowa z XVII w., kiedy dobudowano stosunkowo niską i szeroką wieżę, pięknie komponującą się ze stromym dachem, a także otwarte podcienia, które przedłużają dach, a z daleka wydaje się, że sięgają prawie do samej ziemi.

Kościółek w Sękowej od dawna urzeka osoby interesujące się architekturą drewnianą - historyków sztuki, konserwatorów, a także malarzy - uwiecznili go m.in. Wyspiański, Mehoffer oraz Tetmajer. W latach 80. XX w. kościółek został uhonorowany medalem „Europa Nostra" za najlepszą konserwację, zaś w 2003 r. zabytek wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.


Po regionie oprowadza: Barbara Zygmańska

Obiekty dodane przez użytkowników:
Bodaki - wieś
Bodaki (łemkow. Бодаки) – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie gorlickim, w gminie Sękowa na zakręcie doliny potoku Bartnianki poniżej miejscowości Bartne. Bodaki, podobnie jak sąsiednie Bartne, były ośrodkiem kamieniarstwa. Piaskowiec był wydobywany na stoku Kornut i wykorzystywany głównie jako materiał budowlany. W Bodakach wytwarzano również kamienne blaty stołowe i płyty chodnikowe do Gorlic.
dodał: rysio13
Pałac w Siarach
W Siarach największą uwagę przyciąga secesyjny pałac wzniesiony w 1900 r. Właścicielem był Długosz Władysław. Okazały budynek usytuowany jest na wysokiej, pionowo spadającej w dolinę Sękówki skarpie. Pałac otoczony jest pięknym parkiem z licznymi starodrzewami, wspaniałą pergolą, kordegardą, fontanną i licznymi rzeźbami. Uroku dodaje staw z wyspą. W czasie wojny pałac uległ zniszczeniu, po wojnie skonfiskowany przez państwo i przekazany dyrekcji Stadniny Koni Huculskich. W latach 80-tych mieścił się w nim ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy dla pracowników rolnych oraz filia sanatorium z Wapiennego. Obecnie stanowi własność prywatną Pana Edwarda Brzostowskiego.
dodał: kelo
Kościół
Neogotycki murowany kościół pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny. Kościół został ufundowany i całkowicie wyposażony przez Józefę Szymonowicową, ówczesną właścicielkę wsi, w 1885 roku. 12 października 1886 roku następuje konsekracja świątyni przez biskupa przemyskiego Łukasza Sołeckiego. Nad ostrym łukiem zakończonym portalem napis: "Z Daru Twego Panie Składa Ofiarę Józefa Szymonowicowa". Ponad nim kolista tarcza zegara. Z daleka widać bardzo wysokie strzeliste wieże. Dach przyozdobiony sterczynami w formie pinakli. Okna przyozdobione maswerkiem. Wewnątrz ładne wyposażenie. Uwagę zwraca obraz na ścianie prezbiterium autorstwa Wygrzewalskiego, przedstawiający Matkę Bożą wśród miejscowego ludu. Kościół był remontowany po zniszczeniach, jakich doznał w czasie I i II wojny światowej. Jednak wspólny wysiłek i ofiarna praca parafian oraz księży doprowadziły do odrestaurowania świątyni.
dodał: kelo
Jezioro Klimkówka
Jezioro zaporowe zostało utworzone w 1994 roku na rzece Ropie, zalewając jednocześnie miejscowość Klimkówka. Ma około 300-400 metrów szerokości, około 300 ha powierzchni, 2,5-4,5 km długości, głębokość do 25 m. Wysokość zapory wynosi 34 m, zaś jej rozpiętość 210 m. Zalew Klimkówka posłużył jako plener twórcom filmu "Ogniem i mieczem". Kręcono tu sceny nad Dnieprem.
dodał: rysio13
Łemkowska chyża w Nowicy

dodał: rysio13
Plebania
Drewniana dawna plebania z 1699 r., obecnie muzeum parafialne. Budynek na planie prostokąta, parterowy, otynkowany. Dach czterospadowy, kryty gontem. Wewnątrz interesujące muzeum parafialne, eksponujące wyposażenie pozostałe po spalonym w 1945 r. drewnianym kościółku św. Bernarda, m.in. gotycki obraz św. Zofii z trzema córkami, malowany na desce w XV w. Po samym kościele pozostała jedynie kamienna podmurówka, kilkadziesiąt metrów przed plebanią.
dodał: rysio13
Święto rydza
II ŚWIĘTO RYDZA A w górach już jesień. Opadające z drzew liście okrywają brązowe kapelusze borowików, żółte kurek i. rude, z szerokim rondem. Kapelusze rydzowe. Wszystkich miłośników rydzobrania oraz smakoszy potraw z rydzem w roli głównej zapraszamy do udziału w drugiej edycji Święta Rydza w Wysowej Zdroju, które odbędzie się 3-4 października 2009 r. Gwiazdą weekendowego spotkania będzie Rudy Rydz z Lasów Beskidu Niskiego. W tym roku Rudy Rydz wystąpi w różnych odsłonach. Leśnej, regionalnej, światowej. Przybywający do Wysowej będą mogli skosztować wielu potraw z rydzami. Począwszy od przekąsek i zup, po dania główne, przygotowane w Starym domu Zdrojowym, a także przez uczestników pokazów kulinarnych. Najbardziej oczekiwany punkt programu to polowanie na Rydza. W niedzielny poranek grzybiarze udadzą się do lasu wozami ciągnionymi przez konie. Tam pod czujnym okiem grzyboznawców ze Stowarzyszenia Darz Grzyb, będą "polować" na dorodne "rudzielce", które później zostaną zważone, ocenione i odpowiednio nagrodzone. Jednak organizowane przez Stary Dom Zdrojowy Święto Rydza to nie tylko konkurowanie w rydzobraniu i kosztowanie potraw. To również okazja do poznania kultury, sztuki ludowej, tradycji i zwyczajów mieszkańców Beskidu Niskiego. W Parku Zdrojowym będzie można podziwiać rzeźby w drewnie, ręcznie wykonaną biżuterię, gliniane naczynia, a przede wszystkim pracę osób wskrzeszających zanikające zawody, zrzeszonych przez Lokalną Organizację Turystyczną - Beskid Zielony. Program II Święta Rydza wzbogacony będzie także o prelekcję o rydzach i innych grzybach, pokazy konne, konkurs z wiedzy o grzybach, konkurs fotograficzny, wystawę oraz aukcję prac dzieci i młodzieży z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Stróżach. Zaś wieczory - sobotni i niedzielny - można będzie spędzić tańcząc i wspominając rydzowe przygody. [wg www.wysowa.com.pl]
dodał: 1959paluszek
Kościół pw. Wszystkich Świętych
Kościół pochodzi z 2 poł. XIV w. Od 1529 r. był kolegiatą, którą w latach 1561-1593 zamieniono na zbór luterański. Pomimo licznych remontów i pożaru (1889) kościół zachował swój pierwotny, gotycki charakter. Ołtarz główny pochodzi z początku XX w. i utrzymany jest w stylu neogotyckim. Najcenniejszym malowidłem jest obraz Jacka Malczewskiego, przedstawiający Ukrzyżowanie. Na uwagę zasługuje ponadto barokowa kaplica Matki Boskiej Bolesnej (jedyna ocalała z pożaru w 1889 r.) z obrazem autorstwa Feliksa Hanasza z 1851 r. i barokową chrzcielnicą z rokokową pokrywą.
dodał: rysio13
Cerkiew św. Dymitra
Pochodząca z początku XX wieku (1902 r.) cerkiew zbudowana została w typie schyłkowym. Jest to budowla trójdzielna, o konstrukcji zrębowej z posadowioną nad babińcem słupową wieżą. Najszerszą częścią cerkwi jest nawa. Prezbiterium zamknięte jest wielobocznie, po obydwu jego stronach znajdują się niewielkie dobudówki. Nawę i prezbiterium przykrywają dachy kalenicowe, kryte blachą, zwieńczone również blaszanymi baniami. Niewielka wieża nie posiada izbicy i zwieńczona jest podobną blaszaną banią z pozorną latarnią. Cała budowla jest oszalowana pionowymi deskami. Wnętrze cerkwi nakryte jest stropem płaskim i zdobią je polichromie figuralne, przedstawiające św. Cyryla i Metodego (na ścianie północnej) oraz św. Olgi i Włodzimierza (na ścianie południowej). Nawę od prezbiterium oddziela kompletny ikonostas. Cerkiew była w ostatnich latach remontowana. Obecnie kościół rzymskokatolicki.
dodał: anulka
Cmentarz wojskowy nr 57
Po prawej stronie drogi w stronę Gorlic, około 400 m od skrzyżowania znajduje się cmentarz wojskowy nr 57 z I wojny światowej. Należy on, podobnie jak inne obiekty w tym rejonie, do I Okręgu Cmentarnego i został zaprojektowany przez Dusana Jurkovica. Pochowano tu 45 żołnierzy armii austro-węgierskiej oraz 13 Rosjan poległych w walkach w maju 1915 r. Proste, drewniane krzyże nakryte blaszanymi, półokrągłymi daszkami stoją w równych rzędach zwrócone przodem do drogi. Na tylnej ścianie ogrodzenia znajdowała się kiedyś tablica inskrypcyjna. W tej chwili jest ona zupełnie nieczytelna. Stan zachowania cmentarza jest dobry, znajduje się on pod opieką miejscowej gminy.
dodał: anulka
Cerkiew greckokatolicka p.w. Opieki Bogurodzicy
Pierwsza cerkiew w Bielance został zbudowana w 1650 r. Zachowana do dziś świątynia jest jednak o 103 lata młodsza i znajduje się w innym miejscu, niż wcześniejszy obiekt. W 1947 r., w czasie wysiedleń ludności łemkowskiej z Bielanki w ramach Akcji Wisła, cerkiew została podpalona, jednak zniszczeniu uległ tylko dach. Cerkiew w Bielance jest typową cerkwią łemkowską, drewnianą, trójdzielną. Ponad przedsionkiem wznosi się wieża o konstrukcji słupowo-ramowej z izbicą malowaną na niebiesko, z zielonymi obramowaniami okien. Po remoncie w latach 90. XX wieku został przywrócony pierwotny kształt dachów - namiotowego nad nawą i kalenicowego nad prezbiterium. Nad wszystkimi częściami cerkwi znajdują się różnej wysokości wieże z hełmami. We wnętrzu zachował się czterorzędowy ikonostas oraz polichromowany krzyż, który łączy typową dla Kościoła greckokatolickiego formę (trzy belki) z łacińskim przedstawieniem postaci Jezusa - przebite gwoździami stopy są nałożone na siebie, a nie, jak w sztuce bizantyjskiej, ułożone równolegle.
dodał: rysio13
poprzedni rozdział
Informacje praktyczne
następny rozdział
Wysowa
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group