bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Beskid Niski
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Gorlice

Warto zobaczyć

Ze względu na zniszczenia w okresie I wojny światowej w mieście zachowało się niewiele zabytków; większość zabudowy miasta pochodzi z lat międzywojennych.

Na Rynku, w

 XIX-wiecznym budynku ratusza mieściła się apteka, w której pracował Ignacy Łukasiewicz. Na fasadzie umieszczono rekonstrukcję zbudowanej przez niego ulicznej lampy naftowej. Przy sąsiadującej z Rynkiem uliczce Wąskiej mieści się  regionalne muzeum PTTK im. Ignacego Łukasiewicza. Wśród zbiorów historycznych, etnograficznych i innych poczesne miejsce zajmuje makieta bitwy gorlickiej, a także wiele zdjęć i przedmiotów związanych z I wojną światową - elementy umundurowania, wyposażenia żołnierskiego i uzbrojenia. W piwnicy muzeum urządzono rodzaj gabinetu figur woskowych, w którym przedstawiono głównych dowódców armii, burmistrza Gorlic, a także żołnierzy w mundurach z okresu walk. Odrębny dział muzeum stanowi ekspozycja dotycząca Ignacego Łukasiewicza, gdzie zobaczyć można m.in. destylarnię ropy naftowej.

Na skraju śródmieścia, tuż obok krawędzi nadrzecznej skarpy, stoi dawny

 dwór Karwacjanów - założycieli i długoletnich właścicieli miasta. Ten XV-wieczny zabytek został niemal całkowicie zniszczony w czasie huraganowego ognia artyleryjskiego w roku 1915. W latach 80. XX w. dwór zrekonstruowano, obecnie mieści się w nim kawiarnia, niewielki hotel i galeria sztuki.

Blisko centrum miasta wznosi się  Góra Cmentarna, nazwana tak od znajdującej się na jej stokach nekropolii z okresu I wojny światowej. Na wspólnym

 cmentarzu spoczywa 427 żołnierzy armii austriackiej, 297 rosyjskiej i 139 niemieckiej, poległych podczas walk o Gorlice wiosną 1915 r.


Po regionie oprowadza: Barbara Zygmańska

Obiekty dodane przez użytkowników:
Rajd Magurski
Pierwsza edycja rajdu odbyła się w 2005 roku jako runda Pucharu PZM. Pierwszym zwycięzcą został Kacper Puszkiel. Dobra organizacja, zimowa atmosfera oraz wymagające trasy po Beskidzie Niskim sprawiły, że już w następnym roku rajd zadebiutował jako I Runda Mistrzostw Polski. Rajd jako jedyny w cyklu RSMP i PPZM odbywa się na nawierzchni śnieżnej. Bazą imprezy są Gorlice. Ostatnia, 3. edycja Rajdu Magurskiego odbyła się 2-3 lutego 2007 roku, będąc I Rundą RSMP i PPZM. Wśród zawodników startujących w cyklu Mistrzostw Polski najlepsza okazała się załoga Tomasz Kuchar/Jakub Gerber (Subaru Impreza N12). Druga na macie zjawiła się para Paweł Dytko/Tomasz Dytko (Mitsubishi Lancer Evo VIII), a trzecia Sebastian Frycz/Jacek Rathe (Subaru Impreza N12). W PPZM najlepsi okazali się Mariusz Nowocień/Michał Marcula (Peugeot 306 S16). /wikipedia/
dodał: rysio13
poprzedni rozdział
Gorlice
następny rozdział
Informacje praktyczne
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group