bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Beskid Niski
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Beskid Niski

Gorlice

Liczące 30 tys. mieszkańców Gorlice, stolica powiatu w województwie małopolskim, położone są u stóp zachodniej części Beskidu Niskiego nad rzeką Ropą, przy ruchliwym szlaku komunikacyjnym łączącym Nowy Sącz z Jasłem, Krosnem i Sanokiem.

W historii Gorlice zasłynęły jako miejsce jednej z największych bitew I wojny światowej.

Historia

Miasto, założone już w połowie XIV w., lokowano powtórnie na prawie magdeburskim za czasów króla Władysława Jagiełły. Przez wieki Gorlice pomyślnie się rozwijały, słynąc przede wszystkim jako centrum produkcji, bielenia i handlu płótnem. W epoce reformacji był to jeden z ważniejszych ośrodków ruchu kalwińskiego i ariańskiego.

W lutym 1846 r. okolice miasta stały się areną tragicznych wydarzeń rabacji galicyjskiej, której przewodził Jakub Szela.

W 2. poł. XIX stulecia działał w Gorlicach twórca polskiego przemysłu naftowego i pionier badań nad destylacją ropy naftowej - miejscowy aptekarz Ignacy Łukasiewicz, który przeniósł się tutaj ze Lwowa. To właśnie w Gorlicach, w niewielkiej, zachowanej do dziś kapliczce, zapłonęła pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa. Pod koniec XIX w. Gorlice stały się ośrodkiem wydobycia ropy naftowej, w okolicy działało kilkanaście kopalń, zbudowano rafinerię. Niestety, podkarpackie złoża ropy uległy wyczerpaniu w połowie XX w.

Niezwykle dramatyczne chwile miasto przeżyło w okresie I wojny światowej. Późną jesienią i zimą 1914/15 Gorlice znalazły się niemal dokładnie na linii frontu, po stronie rosyjskiej. Dowództwo wojsk austriackich zwróciło się o pomoc do sojuszniczych Niemiec, które udzieliły jej w zamian za przekazanie im dowództwa operacji. Po austriackiej stronie frontu skoncentrowano jednostki w sile ponad 200 tys. żołnierzy, po stronie rosyjskiej było ich około 80 tys. Decydujące natarcie, które ruszyło na pozycje rosyjskie 2 maja 1915 r. o godz. 10.00, poprzedzone było 4-godzinnym huraganowym ogniem artyleryjskim skierowanym m.in. na miasto Gorlice. Walki trwały trzy dni - 3, 4 i 5 maja - i zakończyły się pełnym sukcesem sił austriacko-niemieckich. Zginęło wtedy ok. 20 tys. żołnierzy, 75 tys. zostało rannych. Tragedią Polaków było, iż znaleźli się oni po obu stronach frontu, w mundurach obcych armii.

W okolicach Gorlic walczył w mundurze austriackiego sierżanta m.in. późniejszy ojciec papieża Jana Pawła II - również Karol.

W czasie walk Gorlice zostały niemal doszczętnie zniszczone. Pamiątką po operacji gorlickiej jest cmentarz-mauzoleum na Górze Cmentarnej, prawie w centrum miasta.


Po regionie oprowadza: Barbara Zygmańska

Obiekty dodane przez użytkowników:
Dwór Karwacjanów
Ten XV-wieczny zabytek został niemal całkowicie zniszczony w czasie huraganowego ognia artyleryjskiego w roku 1915. W latach 80. XX w. dwór zrekonstruowano, obecnie mieści się w nim kawiarnia, niewielki hotel i galeria sztuki.
poprzedni rozdział
Beskid Niski
następny rozdział
Warto zobaczyć
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group