bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Warszawa
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz

Warszawa

Miasto Chopina, Marii Skłodowskiej i Bolesława Prusa. Europejska metropolia i miasto straszliwie okaleczone, gdzie „Hitler i Stalin zrobili, co swoje...". Niezwykła mieszanka stylistyczna, która może przyprawić o ból głowy i żywotność, która skłania do porównań z feniksem. Stan permanentnej prowizorki i wiecznej zmiany. Kontrasty godne wielkiej metropolii. Obecnie miasto ostro pnie się w górę, łaskocząc chmury.


Po regionie oprowadza: Monika Chojnacka



Obiekty dodane przez użytkowników:
Pomnik Małego Powstańca
Pomnik Małego Powstańca jest hołdem dla najmłodszych uczestników powstania warszawskiego. Przedstawia postać małego, uzbrojonego chłopca w za dużym na niego hełmie z powstańczymi emblematami, z przewieszonym przez ramię pistoletem (pomnik znany też jako "Powstańczyk").Usytuowany jest od strony Podwala przy Murach Obronnych, pomiędzy ul. Wąski Dunaj i Szeroki Dunaj. Został wykonany z brązu, projektu Jerzego Jarnuszkiewicza według modelu z 1946 r., odsłonięty w 1983 roku, autor ofiarował go warszawskim harcerzom Chorągwi Warszawskiej.
dodał: dorbo
Kamień pamiątkowy
Kamień upamiętniający miejsce zamieszkania Marii Konopnickiej /ur.1842 - zm. 1910/. Poetka, nowelistka, krytyk literacki, której największą popularność przyniosła baśń "O krasnoludkach i o sierotce Marysi".
dodał: dorbo
Sejm i Senat
Siedziba Parlamentu: Sejmu i Senatu RP mieści się w gmachu powstałym w latach 1925-1929 w formie półrotundy; wg projektu K. Skórewicza. Gmach udekorowany jest fryzem z płaskorzeźbami. Po spaleniu w 1939 r. został odbudowany i rozbudowany.
dodał: dorbo
Warszawska Nike
Warszawska Nike (Pomnik Bohaterów Warszawy 1939-45). Pomnik przedstawia boginię zwycięstwa Nike - symbol walczącej Warszawy. Został zaprojektowany przez Mariana Koniecznego, odsłonięty 20 lipca 1964 roku na Placu Teatralnym. Obecnie znajduje się przy Trasie W-Z.
dodał: dorbo
Mury Obronne
Mury Obronne rozciągają się wzdłuż całej ul. Podwale do ul.Nowomiejskiej, oraz wzdłuż ul. Mostowej. Pierwotnie wokół miasta znajdował się jedynie ziemny wał, wzniesiony w okresie założenia miasta, pod koniec XIII w. W czasie wojny większość zabudowy, skrywającej dotychczas pozostałości murów, została zniszczona. W ostatnich latach ma miejsce ich stopniowe odnawianie.
dodał: dorbo
Warszawa Centrum

dodał: pattison
Marszałkowska

dodał: pattison
Stare Miasto
Stare Miasto zostało zbudowane na przełomie XII i XIV wieku. W środku starówki znajduje się rynek. Kolorowe kamienice, katedra, kościoły i Zamek Królewski oraz mury obronne tworzą warszawską starówkę. Stare Miasto zostało wpisane do światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Dwór książęcy przeniósł się na teren Starego Miasta w XIII wieku. Miasto otaczały mury obronne, baszty i wieże. Najlepsze czasy dla Starego Miasta to XVII wiek. Później starówka zaczęła tracić na znaczeniu i stało się zapomnianą zwykłą dzielnicą mieszkalną. Mury obronne poznikały gdyż dobudowano do nich nowe domy. Dopiero na początku XX wieku zaczęto remontować Stare Miasto. W 1944 roku starówka została całkowicie zniszczona przez Niemców. Po wojnie została pieczołowicie odbudowana.
dodał: DANIELSKI
Warszawskie city

dodał: stach
Pomnik harcerzy z Zielonki
W lesie koło Zielonki Bankowej stoi pomnik upamiętniający harcerzy i mieszkańców Zielonki rozstrzelanych przez Niemców dnia 11 listopada 1939 r. Był to odwet za rozwieszenie przez harcerzy plakatów z tekstem Roty w okolicach przystanku kolejowego w Zielonce. Był to jeden z pierwszych mordów dokonanych przez Niemców na niewinnej ludności cywilnej w okupowanej Polsce.
dodał: stach
następny rozdział
Historia
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group