bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Toruń i okolice
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz

Toruń

Malowniczo położony nad Wisłą, na pograniczu Ziemi Chełmińskiej i Kujaw, Toruń jest jednym z najbogatszych w zabytki i najpiękniejszych miast Polski. W 1997 r. został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Często bywa też nazywany „Grodem Kopernika", gdyż tu właśnie urodził się słynny astronom. Nie on jeden. Innymi słynnymi torunianami byli m.in.: autor pierwszego słownika języka polskiego Samuel Linde, znany podróżnik i pisarz Tony Halik oraz popularny aktor Bogusław Linda. Dzisiaj liczące ponad 200 tys. mieszkańców miasto wspólnie z Bydgoszczą jest stolicą województwa kujawsko-pomorskiego.


Po regionie oprowadza: Paweł MordalObiekty dodane przez użytkowników:
Widok na kamienice

dodał: romanoff@interia.pl
Panorama Starego Miasta
Urok i harmonia widoku Torunia od strony Wisły sprawiają, że rzeczna panorama miasta jest jednym z jego symboli i znaków rozpoznawczych. Pełną panoramę najlepiej ogląda się z punktu widokowego przy ul. Majdany na lewym brzegu Wisły. Tu znajdował się w przeszłości początek nieistniejącego obecnie mostu, połączonego po stronie starówki z Bramą Mostową. Granice najpiękniejszej części wiślanej panoramy Torunia wyznaczają dwa mosty: drogowy im. J. Piłsudskiego oraz kolejowy im. E. Malinowskiego. Między nimi, na prawym brzegu Wisły, znajdują się zabudowania toruńskiej starówki. O specyfice toruńskiej panoramy decydują monumentalne budynki (katedra, kościoły, wieża Ratusza Staromiejskiego, ciągi kamienic i spichrzy), okazałe pozostałości średniowiecznego i późniejszego systemu obronnego miasta (bramy i baszty miejskie, mury obronne, pozostałości zamku krzyżackiego, bastiony), a także zagospodarowane, schodkowe nabrzeże Bulwaru Filadelfijskiego, które jest miejscem spacerowym wzdłuż całej starówki. Panorama toruńska nabiera niezwykłego charakteru w nocy dzięki stylowej iluminacji. Setki specjalnie wkomponowanych w zabytkową zabudowę lamp podświetla wówczas najcenniejsze obiekty i odbija się w wodach przepływającej poniżej Wisły. Patrząc na toruńską panoramę z punktu widokowego przy ul. Majdany, zobaczymy od zachodniej strony do wschodniej: most drogowy im. J. Piłsudskiego, w pobliżu jego styku z brzegiem znajduje się forteczna tama grodzy, ustawiony prostopadle do brzegu, okazały budynek Koszar Racławickich, następnie zespół gotyckich i barokowych spichlerzy, Bramę Klasztorną, Basztę Gołębnik, w głębi wieże kościołów pw. Ducha Świętego i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, dachy Dworu Artusa, wieżę Ratusza Staromiejskiego, Bramę Żeglarską, dach pałacu Dąmbskich, katedrę św. Janów (najbardziej okazały budynek w panoramie), okap Domu Eskenów, spichlerze barokowe, Basztę Żuraw, hotel Spichrz (historyczny Spichlerz Szwedzki), Bramę Mostową, kolejne spichlerze, Basztę Wartownię, Dwór Mieszczański, wieżyczkę dawnego zboru ewangelickiego, ruiny zamku krzyżackiego, kościoły św. Jakuba i św. Katarzyny, Magazyny Saperów, Bastion Menniczy, zespół kamienic secesyjnych, a w końcu most kolejowy im. E. Malinowskiego połączonego z Dworcem Miasto PKP. (cyt. http://www.torun.pl)
dodał: futermama
Stare Miasto
Stare Miasto w Toruniu ma największą po Krakowie liczbę autentycznych zabytków sztuki i architektury gotyckiej w Polsce. W 1997 r. zostało wpisane na listę UNESCO. A oto powody wg których Toruń stał się własnością kulturową całego świata, spisane wg raportu prof. Jonasa Glemzy: 1. Cenna zabudowa historycznego miasta – średniowieczne kościoły, ratusz – reprezentuje sobą arcydzieła ludzkiego geniuszu twórczego. Spełniają one wymagania średniowiecznego systemu obronnego (mury, bramy, ruiny zamku, położenie Starego i Nowego Miasta). 2. W Toruniu znajduje się sześć zabytków klasy „0”, 50 zabytków klasy pierwszej i 270 klasy drugiej. 3. Toruń został wpisany na listę siedmiu centrów historycznych Polski. 4. W skład nominacji wchodzą Stare i Nowe Miasto (wyraźne przykłady średniowiecznego rozplanowania miasta) oraz ruiny Zamku Krzyżackiego. 5. Do kryteriów nominacyjnych zaliczają się: historia średniowiecznego miasta, szczególnie jego idee naukowe i znaczenie miasta dla regionu. 6. Toruń jest wspaniałym przykładem średniowiecznego miasta-portu rzecznego w swej historii łączącego Polskę, Niemcy, Prusy, Skandynawię i Litwę. 7. W obszarze Starego i Nowego Miasta przetrwały liczne, autentyczne, wartościowe budowle gotyckie, renesansowe i barokowe. 8. Toruń posiada także cenny, dwupierścieniowy system fortyfikacji miejskich wzniesiony przez Prusaków – zabytek XIX-wiecznej architektury obronnej. 9.Toruń to unikalne wśród miast Związku Hanzeatyckiego miejsce urodzin Mikołaja Kopernika.
dodał: futermama
Kamienica Mieszczańska

dodał: futermama
UMK Collegium maius
Budynek został wybudowany w 1907 r. w stylu neogotyckim na miejscu części północnych murów staromiejskich oraz fosy, które utraciły swoją pierwotną funkcję obronną i zostały rozebrane. Pierwotnie znajdowała się tutaj siedziba Szkoły Przemysłowej. W okresie międzywojennym gmach stanowił siedzibę Urzędu Wojewódzkiego Pomorskiego. W latach 1945-1973, przed wybudowaniem miasteczka akademickiego na Bielanach, znajdował się tutaj rektorat i administracja Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Obecnie znajduje się tutaj Wydział Filologiczny.
dodał: Monika
następny rozdział
Historia
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group