bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Tatry
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz

tatryRejon położony u samych stóp Tatr nazywany bywa Skalnym Podhalem w odróżnieniu od Podhala, które jest geograficznie i etnograficznie pojęciem znacznie szerszym. W związku z usytuowaniem w wysoko położonych kotlinach oraz nieurodzajnymi glebami, rejon został zasiedlony stosunkowo późno, głównie przez pasterzy pochodzenia wołoskiego, którzy przynieśli tutaj swoje nazewnictwo, zwyczaje pasterskie, a także muzykę.
Dziś Skalne Podhale kojarzy się przede wszystkim z Zakopanem, miastem-symbolem. Trzeba jednak pamiętać, że do tego regionu zalicza się nie tylko Zakopane, ale również okoliczne wsie, takie jak Kościelisko, Bukowina Tatrzańska czy Poronin.


Po regionie oprowadza: Barbara Zygmańska



Obiekty dodane przez użytkowników:
Mnich - mekka taterników

dodał: agnieszkam
Dolina Małej Łąki

dodał: aquila78
Widok z Grzesia na Rakoń i Wołowiec

dodał: aquila78
Grań Tatr Zachodnich

dodał: Nataszka
Giewont

dodał: pioge7
Dolina Pięciu Stawów Polskich
Najpiękniejsza dolina w Tatrach. Położony powyżej górnej granicy lasów cyrk lodowcowy o powierzchni ponad 7 km kwadratowych. Główną atrakcją doliny jest 6 stawów: Przedni, Wielki, Mały, Czarny, Zadni i Wole Oko. (Okresowo pojawiają się jeszcze 2 mniejsze stawki). Szlaki turystyczne prowadzą stąd m.in. na Kozi Wierch, Zawrat, Krzyżne, Szpiglasową Przełęcz, do Morskiego Oka i Doliny Roztoki. Nad Przednim Stawem znajduje się jedno z najstarszych schronisk (1671 m n.p.m). http://www.mojetatry.pl/podstrony/Dolina_pieciu_stawow_polskich_miejsca_1.php
dodał: romszklarz
Wodospad

dodał: pioge7
Rówień Krupowa
Rówień Krupowa, z której rozciąga się jeden z najpiękniejszych widoków na grań Tatr ponad Zakopanem. Miejsce jest ciche i spokojne, otoczone cennym starym parkiem o powierzchni około 2 ha.
dodał: dorbo
Wielki Staw w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

dodał: aquila78
Widok z Szpiglasowej Przełęczy na Dolinę Pięciu Stawów Polskich

dodał: aquila78
Dolina Olczyska
Zalesione wejście doliny znajduje się w pobliżu Jaszczurówki na wysokości ok. 900 m n.p.m. Dawniej istniało w nim kąpielisko termalne. Przez całą dolinę wiedzie zielony szlak. Przejście doliny przez Wielki Kopieniec (1328 m) zajmuje około 3 godzin. To idealna dolina na pierwszy dzień wspinaczki po Tatrach. Do Polany Olczyskiej dochodzimy w godzinę. Podejście nie jest strome. W tym miejscu warto odpocząć, bowiem na Wielkim Kopieńcu czeka nas męczące podejście. Na polanie pod Kopieńcem warto obejrzeć szałasy pasterskie, gdzie wypasano owce. Wejście z Jaszczurówki na górę zajmuje około 2 godzin. Dalszy szlak doliny wiedzie z Wielkiego Kopieńca do Toporowej Cyrhli. Schodzimy na drogę Oswalda Balzera.
dodał: angel75
Smerczyński Staw

dodał: aleksandra
Myślenickie Turnie

dodał: aleksandra
Kasprowy Wierch
Kasprowy Wierch /dawniej Kasprowa Czuba/ to najpopularniejsza "narciarska góra" Polski, o wysokości 1987 m n.p.m. Nazwa Kasprowy Wierch pochodzi od Kaspra - pierwszego użytkownika leżącej u jego stóp Kasprowej Hali. Szczyt wznosi się na granicy państw Polski i Słowacji, nad dolinami: Goryczkowa, Kasprowa, Gąsienicowa i Cicha Liptowska. Pod wierzchołkiem stoi końcowa stacja kolejki linowej (1959 m) z restauracją, a prawie na samym wierzchołku góry wznosi się budynek obserwatorium meteorologicznego. Stąd rozchodzą się liczne szlaki turystyczne, m.in. na Czerwone Wierchy, Świnicę, Halę Gąsienicową oraz do Morskiego Oka. Pierwszego wejścia zimowego na Kasprowy Wierch dokonali K. Bachleda i K. Potkański w 1890 r. Popularność Kasprowego zaczęła się w 1936 roku, wtedy bowiem uruchomiono kolejkę linową. Od tego czasu ściągają tu zarówno miłośnicy pieszych wędrówek, jak i amatorzy białego szaleństwa. Jest tu najwyżej położony polski ośrodek zjazdowy. W pobliże szczytu można dotrzeć kolejką linową z Kuźnic. Jazda na nartach odbywa się w dwóch Kotłach: Goryczkowym i Gąsienicowym. Trasy w rejonie Kasprowego Wierchu maja homologację FIS do rozgrywania zawodów, niestety są trudne. Powinny wziąć to pod uwagę osoby, które na nartach stawiają pierwsze kroki. Góra ta została odkryta także w literaturze polskiej. Głębie krajobrazu górskiego Kasprowego Wierchu najdoskonalej chyba opisał poeta Kazimierz Przerwa Tetmajer; fragm. cyt.: […W mgieł wpłynął sine fiolety I objął w blask dalekich gór złociste grzbiety.] - „Z Kasprowego Wierchu”.
dodał: dorbo
Panorama Tatr z Kasprowego Wierchu

dodał: an3tka
Orla perć

dodał: justyna.z
Widok z Kościelca

dodał: justyna.z
Widok z Koziej Przełęczy

dodał: justyna.z
Widok z Trzydniowiańskiego Wierchu

dodał: justyna.z
Widok na Tatry z Góry Wdżar

dodał: justyna.z
Tatry z Polany Zgorzelisko

dodał: stach
Widok na Granaty

dodał: justyna.z
Biedronka górska

dodał: wedrus
Widok ze ścieżki Nad Reglami

dodał: wedrus
Dolina Pańszczyca
Dolina Pańszczyca
dodał: krzysio63
Terma Bania
Białka Tatrzańska to zaciszne miejsce na mapie Polski. Położona u stóp Tatr Wysokich, niemal z widokiem na Zakopane, przyciąga turystów spragnionych spokojnego wypoczynku. Kwintesencją relaksu są zaś nasze baseny termalne, w których można spędzać czas, dbając o zdrowie i dobrą formę swojego ciała i ducha. Termy Białka, niegdyś znane jako Terma Bania, to nie tylko termalne bogactwo Tatr, ale i wyjątkowa, góralska atmosfera.
dodał: kysio7
Przełęcz Grzebień Polski
Polski Grzebień to przełęcz łącząca Dolinę Białej Wody z Doliną Wielicką. Położona jest w sercu Tatr, w bezpośrednim sąsiedztwie majestatycznego Gerlacha. Swoją nazwę zawdzięcza przebiegowi przedwojennej granicy, a strategiczne położenie i piękne widoki to dodatkowe atuty tego miejsca.
dodał: Roberto
następny rozdział
Zakopane
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group