bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
e-przewodniki.pl e-przewodniki Polska Słowiński Park Narodowy
Słowiński Park Narodowy
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz

Słowiński Park Narodowy

Słowiński Park Narodowy jest drugim, obok Wolińskiego, nadmorskim parkiem narodowym. W 2007 r. obchodził swoje 40-lecie. Utworzono go dla zachowania systemu jezior przymorskich, bagien, torfowisk, łąk, nadmorskich lasów. Najcenniejszym obiektem chronionym w granicach parku jest wydmowy pas mierzei z unikatowymi w Europie wydmami ruchomymi. Park zajmuje obszar ponad 18 tys. ha, co plasuje go na trzecim miejscu pod względem wielkości wśród polskich parków narodowych. W jego granicach leżą dwa największe spośród jezior przybrzeżnych: Łebsko i Gardno. W 1977 r. park został wpisany na Listę Światowych Rezerwatów Biosfery UNESCO.

Według zebranych danych flora parku obejmuje 920 gatunków roślin naczyniowych, 165 gatunków mszaków, 500 gatunków glonów, 430 gatunków grzybów. Roślinność rozłożona jest strefowo - idąc od brzegu morza, zmienia się ona w zależności od ukształtowania terenu. Najbliżej morza znajduje się plaża z roślinnością zwaną pionierską (np. rukwiel nadmorska). Dalej ciągną się wydmy porośnięte roślinnością trawiastą. W ich zagłębieniach roślinność jest bardziej bujna i zróżnicowana. Za wydmami zaczyna się strefa lasów, z dominującym borem bażynowym (nazwa wzięła się stąd, że w runie występuje roślina o nazwie bażyna czarna) 77 gatunków roślin objętych jest ścisłą ochroną. Są to głównie rośliny obszarów podmokłych i bagiennych np. mchy torfowce, wszystkie gatunki rosiczek, widłaki, a także storczyki i przede wszystkim, charakterystyczny mikołajek nadmorski.

Bliskość zbiorników wodnych, zarówno wody słonej jak i słodkiej, sprzyja rozwojowi fauny. Zbiorniki wodne stwarzają dogodne warunki dla bytowania wielu gatunków ryb. Stwierdzono, że występuje ich tu aż 60 gatunków, nie mówiąc o kilkunastu gatunkach ropuch, jaszczurek i wielu gatunkach owadów. Spośród 403 gatunków ptaków zaobserwowanych w Polsce, na obszarze Słowińskiego Parku Narodowego w ostatnich dwóch stuleciach stwierdzono łącznie 261 gatunków, z czego olbrzymia większość mieszka tu na stałe. Przez obszar parku przebiega jedna z głównych tras ich wiosennych i jesiennych wędrówek. Można tu spotkać mewy, łabędzie, czaple, kaczki, kuliki, rybitwy, myszołowy, jastrzębie, dzięcioły zięby, trznadle, sowy i wiele, wiele innych. Ssaki reprezentują zwierzęta leśne: jelenie, sarny, dziki, lisy, kuny, borsuki, zające, piżmaki itp. Do najbardziej zagrożonych należą foki szare oraz morświny.


Po regionie oprowadza: Magdalena BażelaObiekty dodane przez użytkowników:
Ruchome piaski w Łebie
Na wybrzeżu Słowińskim,między Łebą a Rowami rozciąga się wielokilometrowy pas piaszczystych wzgórz - największy w Europie obszar ruchomych wydm (Światowy Rezerwat Biosfery). Co roku wydmy pokonują (zależnie od kierunku wiatru) ok 10-12 metrów, zasypując stopniowo jezioro Łebsko.Zespół największych ruchomych wydm to tzw. Białe Góry.Największa z nich Łęcka Góra dochodzi do 45 metrów n.p.m.To działalność człowieka (wyrąb lasu)spowodowała, że pozbawione naturalnej ochrony wydmy poddały się wpływowi wiatru i rozpoczęły wędrówkę.Na wydmach występują zjawiska typowe dla pustyń, m.in.tzw."śpiewające piaski"- przemieszczające się pod wpływem wiatru drobinki piasku wydają dźwięk przypominający śpiew.http://portalwiedzy.onet.pl/21671,,,,slowinski_park_narodowy,haslo.html
dodał: romszklarz
Wydma Mampego
Jest najwyższą wydmą Łeby, z której w dodatku roztacza się ładny widok na część miasta i jezioro Sarbsko. Najlepiej dojść do niej ulica Nadmorską – przy ogrodzeniu ośrodka Mazowsze startuje w kierunku morza niewielka ścieżka, która wyprowadza na szczyt tego piaszczystego wzniesienia. Nazwa wydmy wywodzi się od burmistrza Łeby z czasów wojen napoleońskich. Osada słynęła wówczas z przemytu, który przynosił łebianom krociowe zyski. Mampe sprzyjał przemytnikom i – jak się wydaje – to właśnie z tej wydmy porozumiewano się ze statkami przewożącymi kontrabandę – wymieniano umówione sygnały, a następnie wyruszano łodziami po odbiór towaru.
dodał: Ifona
następny rozdział
Okolice
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group