bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
e-przewodniki.pl e-przewodniki Polska Półwysep Helski i Zatoka Pucka
Półwysep Helski i Zatoka Pucka
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz

Półwysep HelskiPółwysep Helski jest wysuniętym w morze fragmentem lądu, otaczającym Zatokę Pucką. Choć popularnie zwany półwyspem, faktycznie powinno się o nim mówić jako o mierzei, czyli obszarze usypanym przez morskie fale przybrzeżne, tworzącym piaszczystą barierę oddzielającą zalew lub zatokę od morza. Mierzeja Helska jest bardzo nietypowa, gdyż nie tworzy się równolegle do brzegu, a wygięta w kształcie kosy, wchodzi daleko w głąb morza. Jej długość wynosi 35 km, szerokość od 300 m u nasady, poprzez 100 m w najwęższym miejscu, do ok. 3 km na cyplu. Jeszcze 300 lat w miejscu mierzei znajdował się ciąg wysp, które połączyły się ze sobą w wyniku usypywania piasku. Największą atrakcją regionu są piaszczyste plaże po obu stronach półwyspu oraz szczególne warunki do uprawiania windsurfingu. Miejscowości na półwyspie przyjmują latem najwięcej gości spośród całego wybrzeża Bałtyku. To również region niezwykły w punktu widzenia folkloru i tradycji kulturowych. Widać to na pierwszy rzut oka, jako że nazwy stosowane na półwyspie pojawiają w dwóch językach: polskim i kaszubskim.

Cały tzw. Półwysep zasługuje z całą pewnością na miano nietypowej letniej stolicy Polski. Wypoczywają tu wszyscy, poczynając od studentów, na prezydencie kończąc. Ten niezwykły region cieszy się niesłabnącą popularnością od lat 20. XX w., kiedy powstał 44-kilometrowy odcinek kolejowy, łączący wszystkie miejscowości mierzei z Puckiem. Warto też przypomnieć, że półwysep jest, nie bez powodu, częścią Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

 

Morze - szansa czy zagrożenie?
Mierzei Helskiej nie byłoby bez udziału morza. Przez setki lat fale Bałtyku skutecznie nanosiły kolejne warstwy piasku, które dziś tworzą półwysep. Co ciekawe, na XVII-wiecznych mapach dzisiejsza mierzeja jest jeszcze archipelagiem złożonym z 6 wysp. Niestety, nie wiadomo dlaczego, ale błogosławione działanie morza zostało zahamowane i obecnie obserwujemy proces odwrotny, a więc niszczenie. Już teraz mierzeja w najwęższym miejscu ma zaledwie 100 m! W ostatnich latach Bałtyk stał się gwałtowniejszy. Największym zagrożeniem są wysokie i gwałtowne fale. Pomimo zabezpieczeń i nieustannego umacniania falochronów i wałów morze jest nieokiełznane. Nie raz doszło do sytuacji, że woda zalała część półwyspu, odcinając resztę od stałego lądu. Dodatkowym powodem do zmartwień jest tzw. efekt cieplarniany, który powoduje stopniowe topnienie lodowców i podnoszenie się poziomu wód oceanów i mórz. Jeśli nic się nie zmieni, rezultatem tego procesu będzie nie tylko zalanie Holandii, ale także utrata Półwyspu Helskiego.


Po regionie oprowadza: Magdalena Bażela



Obiekty dodane przez użytkowników:
Groty Mechowskie
Osobliwość geologiczna nietypowa dla Pomorza. Powstała w skutek erozji - wypłukiwania piasku. Dla turystów otwarty jest tylko 1 korytarz - niski, wąski i krótki oraz mokry. Niezapomniany widok stanowią malownicze słupy - formy naciekowe. Bardziej urokliwe zakamarki jaskini są niedostępne dla turystów - grożą zawaleniem. Opłata za zwiedzanie jest niewielka, ok 1,5 zł - bilet ulgowy i 3 zł normalny.
dodał: Marta_Antonina
Kościół pw. św. Jakuba i św. Mikołaja
Jest to ryglowy kościółek z XVIII wieku. Wcześniej na jego miejscu stały świątynie które uległy zniszczeniu: pierwsza spłonęła w 1583 roku, a druga została rozebrana po to, by mógł stanąć obecny kościół. Więcej o świątyni można poczytać na stronie http://www.moss.yoyo.pl/. Obiekt ma swój urok i warto go odwiedzić. Tym bardziej, że tuż obok znajduje się Grota Mechowska.
dodał: Marta_Antonina
Zamek Jan III Sobieski
Odrestaurowany zamek z połowy XIX wieku znajduje się na wysokiej skarpie nad Zatoką Pucką. Składa się z 3 części zwieńczonych wieżami i wieżyczkami. Wokół obiektu znajduje się zadbany park w którym rośnie jedyny na Pomorzu Gdańskim kasztanowiec szlachetny. W parku jedna z alejek prowadzi na tyły zamku i schodami kończy się na niewielkiej plaży nad Zatoką Pucką. Do zamku prowadzi (od strony Osłonina) słynna aleja lipowa zwana Aleją Sobieskiego (podobno wiekowe dziś lipy zasadził Jak III Sobieski). Obecnie zamek pełni funkcje hotelu. Obok obiektu przebiega szlak niebieski "Krawędzią Kępy Puckiej".
dodał: Marta_Antonina
Tunel w okolicy wąwozu Chłapowskiego

dodał: Marta_Antonina
następny rozdział
Władysławowo
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group