bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Kaszuby północne
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz

Kaszuby

Kaszuby, obok Podhala i Śląska, uważa się za najbardziej swoisty region Polski. W zasadzie nie wiadomo, skąd wzięła się jego nazwa. Pewne jest, że niegdyś brzmiała ona Cassubia i po raz pierwszy w formie pisanej pojawiła się na początku XIII w. Trudno też określić dokładne granice regionu, ponieważ za Kaszuby uznaje się miejsca, w których żyją Kaszubi... Zasadniczo mówi się o regionie obejmującym obszar od Mierzei Helskiej, poprzez Trójmiasto, aż po Bory Tucholskie na południu. Na zachodzie obszar ten ogranicza rzeka Łeba, a na wschodzie – Wisła. Badania wskazują, że do kultywowania tradycji kaszubskich przyznaje się blisko pół miliona mieszkańców Pomorza. Kaszubów wyróżnia przede wszystkim własny język, z wieloma cechami charakterystycznymi dla starosłowiańszczyzny. Dla przeciętnego Polaka jest on zupełnie niezrozumiały, dlatego istnieją słowniki kaszubsko-polskie i podręczniki do jego nauki. Kaszubi mają dziś własną prasę, program telewizyjny i radiowy. Dzięki wielkiemu przywiązaniu do dziedzictwa kulturowego, Kaszuby to również niepowtarzalne tradycje i folklor, przekazywane od stuleci z pokolenia na pokolenie. Nic więc dziwnego, że współcześni Kaszubi coraz rzadziej utrzymują się, wzorem swych ojców, z uprawy roli czy rybołówstwa, a coraz częściej – z turystyki.

 

 Przepis na brejkę, czyli kawę po kaszubsku

„Już kocołek zastawiła, wodę w nim gotuje i ze żeta spolonego kawę w nię wsepuje, kładze w wszetko cykoryji spore sztere grupe, potem fuse dużą łezką zmnieszywo do kupe, tej nę brejką leje w zbanek i zalewo mlecziem wszetko jidze jij od ręki żewo i ze szeciem.”


Po regionie oprowadza: Magdalena BażelaObiekty dodane przez użytkowników:
Plaża Jeziora Karsińskiego
Miła piaszczysta plaża; idealna dla dzieciaków: woda płytka, piachu dużo.
dodał: Tommy2000
Cmentarzysko Kurhanowe - obok leśniczówki Uniradze
Jedno z największych cmentarzysk tego typu w Europie. Podania ludowe o cmentarzysku sugerują, że miało ono olbrzymie znaczenie. Kurhany są kamiennymi mogiłami wykorzystywanymi do chowania zwłok od ok. 2000 r. p.n.e. (początek epoki brązu lub końca neolitu), aż po wprowadzenie chrześcijaństwa. W jednym kurhanie znajduje się kilka, a czasami nawet kilkanaście pochówków. W jednym z pochówków, o wymiarach 7x9 metrów, składającym się z ośmiu komór, znaleziono szczątki dziewięciu dorosłych i dwójki dzieci. Były przy nich żelazne noże, naszyjniki. Ciekawym znaleziskiem był warkocz młodej kobiety zakończony bursztynowym krążkiem. W 2001 roku przeprowadzono inwentaryzację . Wyniki badań wskazały, że nekropolia liczy więcej kurhanów niż dotychczas przypuszczano, bo ponad 3 000. Na cmentarzysku występują 4 rodzaje kurhanów związane z różnymi „momentami” czasowymi. Stosunkowo najwięcej jest tych z wczesnego średniowiecza, w których można się spodziewać dobrze zachowanych szkieletów ludzkich. Okazuje się, że cmentarzysko zajmuje obszar 4 km2 i jest największym tego typu obiektem w Europie. Kiedyś było jeszcze większe, ale tam, gdzie powstały pola, zniszczono kurhany, a kamienie z nich możemy oglądać m.in. na gdyńskich ulicach.
dodał: Marta_Antonina
Szczyt Wieżyca
329 m.n.p.m. Wieżyca jest najwyższym wzniesieniem pasma Wzgórz Szymbarskich i jednocześnie najwyższym miejscem Niżu Polskiego. Od 1962 roku Wieżyca wraz z innymi wybranymi stokami zostały objęte ochroną.Utworzono tam rezerwat przyrody "Szczyt Wieżyca". Chroniona jest głównie buczyna kwaśna. Na szczycie postawiono wieżę widokową nazwaną: Kaszubską Wieżą Widokową im. Jana Pawła II. Posiada ona 35 m wysokości. Z jej szczytu można oglądać przepiękną panoramę Kaszub. Problem w tym, że czasem występuje tutaj mgła ograniczająca widoczność. Cena za wejście na wieżę jest stosunkowo wysoka: 4,5 zł normalny, ulgowy 3,5 zł, ale tylko do 16 roku życia... pozostawię to bez komentarza... "Pierwszą wieżę widokową postawiono na Wieżycy już w 1889 r – była zbudowana z polnych kamieni, a jej wysokość wynosiła 15 m. W 1967 roku nadleśnictwo wzniosło drewnianą wieżę przeciwpożarową, z której widoki mogli podziwiać tylko najodważniejsi. Runęła ona podczas wichury na początku lat 90-tych ubiegłego wieku. Kilkadziesiąt metrów w kierunku północnym od wieży istnieje naturalny punkt widokowy – z którego można podziwiać Jezioro Ostrzyckie." (http://www.gdansk.lasy.gov.pl/rdlpgdansk/jednostki/kartuzy/ochrona-przyrody/rezerwaty/szczyt-wiezyca/) Przez szczyt prowadzi czarny szlak Wzgórz Szymbarskich. Szczyt zwany jest też Kaszubskim Olimpem. Kiedyś był dawnym miejscem kultu Słowian.
dodał: Marta_Antonina
Jezioro Kniewo

dodał: Marta_Antonina
Nowy pomnik w Szymbarku

dodał: Marta_Antonina
Wieża widokowa

dodał: Marta_Antonina
Rezerwat przyrody

dodał: Marta_Antonina
Zamek Kazimierczaka
Budowla w stanie surowym znajduje się na obrzeżach lasu. Obiekt ma 5 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, 5 kondygnacji, galerie, krużganki i 12 wież. Pomysłodawcą tego obiektu był gdański architekt, budowniczy i inwestor - Kazimierczak. W latach '70 i '80 zarobił na zachodzie sporą fortunę i "utopił" miliony złotych w tej budowli. Zamek stanowi ogromną atrakcję i ściąga tłumy turystów. Niestety, nic z nim się nie dzieje - tylko stoi i niszczeje. Obiekt otoczony jest wysokim murem ciągnącym się kilka kilometrów. Ponad to obowiązuje zakaz wstępu na teren budowy. Jednakże zawsze znajdą się chętni do zwiedzenia wnętrz tej dziwnej budowli.
dodał: Marta_Antonina
Kościół Parafialny pw. świetych Apostołów Piotra i Pawła
Kościół z 1845 roku, w którym znajdują się: *ołtarz główny z rzeźbioną w kamieniu sceną ukrzyżowania, pochodzącą z przełomu XVII - XVIII wieku, *chrzcielnica o cechach ludowych, * dwa obrazy znajdujące się w ołtarzach bocznych, * Madonny z drugiej połowy XVII wieku. Warto także przeczytać informacje znajdujące się na tablicy w kościele (zdjęcie w galerii).
dodał: Marta_Antonina
Góra Sobótka
Góra Sobótka znajduje się przy Drodze Kaszubskiej, tuż w okolicy Ręboszewa. Góra Sobótka jest idealnym punktem widokowym na Jezioro Małe Brodno i Jezioro Kłodno.
dodał: Marta_Antonina
Złota Góra
Punkt widokowy znajdujący się przy Drodze Kaszubskiej - w okolicy Brodnicy Górnej. Z punktu roztacza się widok na Jezioro Wielkie Brodno i na Jezioro Ostrzyckie oraz na Pasmo Wzgórz Szymbarskich i na Wieżycę. Ponad to na Złotej Górze znajduje się pomnik poświęcony partyzantom kaszubskim.
dodał: Marta_Antonina
Cmentarzysko Babi Dół - Borcz
Cmentarzysko założyli Goci, którzy przybyli ze Skandynawii. Przynieśli ze sobą nowe konstrukcje grobowe. Na terenie cmentarzyska znajdują się poza grobami także kamienne kręgi. W okolicy wytyczono szlak rowerowy "Kamienne Kręgi" poprowadzony w pobliżu tych oraz innych cmentarzysk.
dodał: Marta_Antonina
Checz kaszubska
Niedaleko muzeum znajduje się chata konstrukcji szkieletowej, relikt dawnej zabudowy wsi. Obecny wygląd uzyskała w 1995 roku, kiedy odcięto od całości obiektu część grożącą zawaleniem, należącą już dawniej do drugiego właściciela.
dodał: futermama
następny rozdział
Wejherowo
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group