bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Jura południowa
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz

Jura południowa

Część Jury położona najbliżej Krakowa jest wyjątkowo zróżnicowana i turystycznie interesująca. Najwięcej niezwykłych atrakcji przyrodniczych i krajobrazowych zawiera Ojcowski Park Narodowy – najmniejszy park narodowy w kraju. Dolina Prądnika, wzdłuż której ciągnie się park, należy do najsłynniejszych dolin Jury, a ta część Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej obfituje w podobne cuda przyrody, nazwane dolinkami podkrakowskimi. W okolicach nie brakuje również bodaj najbardziej charakterystycznego elementu Jury – zamków, które niegdyś strzegły granic Rzeczypospolitej.

Na zachód od Krakowa również znajduje się wiele atrakcyjnych miejsc. Puszcza Dulowska, ruiny zamków Tęczyn i Lipowiec, skansen w Wygiełzowie, zespół klasztorny Bernardynów w Alwerni to tylko niektóre z miejsc wartych odwiedzenia.


Po regionie oprowadza: Monika i Artur KowalczykObiekty dodane przez użytkowników:
Skałki w Dolinie Kobylańskiej
Dolina Kobylańska, zwana również rzadziej Dolinką Karniowicką lub Jarem Kobylańskim. Jest to dolinka długości około 4 km, znajdująca się w granicach wsi Kobylany i Karniowice, około 20 km od Krakowa. Położona jest na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej i jest jedną z dolin wchodzących w skład Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie.
dodał: aquila78
Chrośnieńskie Skały
Dolina Brzoskwinki, zwana też Chrośnieńskimi Skałami to krótka dolinka (niewiele ponad kilometr), ale na zboczach po obu jej stronach znajdują się wspaniałe wapienie, zwane dawniej Białymi Perełkami Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
dodał: Gosia
Piesza pętelka dydaktyczno-widokowa "Chrośnianeczka"
Piesza pętelka dydaktyczno-widokowa „Chrośnianeczka" przebiega po terenach należących do wsi Chrosna. Ścieżka prowadzi popod skałami, do których nawet można wejść, a następnie wyprowadza na grzbiet Garbu Tenczyńskiego, skąd w sprzyjających warunkach pogodowych można obserwować wspaniałe widoki. http://picasaweb.google.pl/antosikgosia/DolinaBrzoskwinkiChroNieSkieSkaYChrosna#
dodał: Gosia
Skamieniały Wędrowiec
Wapienny ostaniec w Dolinie Prądnika przypominający swoim kształtem wędrującego człowieka.
dodał: Calenja
następny rozdział
Alwernia
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group