bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Jura północna
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz

Jura Północna

To piękny region. Trudno tego nie dostrzec, spoglądając na okolicę choćby ze szczytu Zielonej Góry, skąd rozciąga się rozległa panorama. Wśród zieleni rezerwatów połyskują w słońcu jaskrawobiałe skaliste wspomnienia dawnych umocnień. Z daleka rozpoznawalne rozległe ruiny zamku w Olsztynie z charakterystyczną cylindryczną wieżą, zakończoną ceglaną dobudówką, pozostałości po wspaniałych zamkach w Mirowie i Bobolicach oraz ukryte szczątki twierdzy w Ostrężniku pobudzają wyobraźnię. Krążące o nich legendy sprawiają, że cała okolica oddycha niedopowiedzianą historią. Poddając się urokowi krajobrazu, każdy stara się usłyszeć smutne zawodzenia zranionych serc i potępionych dusz.

Najciekawsze miasto to Żarki. Niezwykłe i pełne romantyzmu są okolice Złotego Potoku, gdzie znajduje się Muzeum Zygmunta Krasińskiego i źródła Wiercicy. Na uwagę zasługują miejscowości Święta Anna i Leśniów, które jako miejsca szczególnego kultu maryjnego, rokrocznie odwiedzane są przez rzesze pielgrzymów.


Po regionie oprowadza: Monika i Artur KowalczykObiekty dodane przez użytkowników:
Kamieniołom Warszawski
Nazwa kamieniołomu związana jest z jego historią. W latach 50-tych ubiegłego wieku wywożono stąd bloki wapienne wykorzystywane przy odbudowie stolicy. Posłużyły one między innymi do licowania elewacji Pałacu Kultury i Nauki oraz Belwederu. W czynnym do dzisiaj kamieniołomie można znaleźć spiralnie zwinięte muszle amonitów, fragmenty wapiennych szkieletów korali, skorupki ramienionogów i spikule gąbek, oraz zobaczyć ciekawy, polodowcowy układ skalny w skorupie ziemskiej. Wapień pochodzący z kamieniołomu utworzony jest z mniej lub bardziej obtoczonych intraklastów (rozdrobnione okruchy skalne, pochodzące z tego samego basenu sedymentacyjnego, co skała, którą tworzą), zwykle nieregularnych kształtów. Wymiary okruchów są zmienne, w dolnej części kamieniołomu znajduje się wapień grubodetrytyczny (gruboziarnisty), w górnej drobnodetrytyczny. Okruchy spojone są lepiszczem składającym się ze skrytokrystalicznego lub drobnokrystalicznego kalcytu.
dodał: damian.czechowski
Gajówka
Urokliwa przedwojenna gajówka na uboczu wsi Sygontka. Po prostu przyjechać i zapomnieć o rzeczywistości.
dodał: damian.czechowski
Pustynia Siedlecka
Nazwę tę nadano dawnemu wyrobisku kopalni czwartorzędowych piasków formierskich, których eksploatacji zaniechano w 1982 roku. Teren wyrobiska został poddany rekultywacji, jednak bez powodzenia. Posadzone sosny nie wytrzymały panujących tu „pustynnych” warunków, szczególnie pojawiających się przy silnym wietrze lotnych piasków. Powierzchnia pustyni wynosi około 25 ha, dlatego też teren ten stanowi nie lada atrakcję dla miłośników sportów motorowych. Podobno w letnie, upalne dni na Pustyni Siedleckiej można doświadczyć zjawiska fatamorgany – w nagrzanym nad pustynią powietrzu ukazują się zarysy domów. Na pustyni nie mogło również zabraknąć oazy, którą tutaj stanowi małe wywierzyskowe oczko wodne, porośnięte roślinnością szuwarową: tatarakiem i sitowiem oraz wierzbami. Na suchych piaskach natomiast znalazły dogodne warunki dla swojego rozwoju takie gatunki jak: sosna zwyczajna, szczotlicha siwa, kocanka piaskowa, czerwiec roczny czy trzcinnik piaskowy.
dodał: damian.czechowski
następny rozdział
Olsztyn
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group