bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
e-przewodniki.pl e-przewodniki Polska Jarosław i okolice
Jarosław i okolice
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz

Jarosław

Jarosław, położony na szlaku kupieckim prowadzącym z Europy Zachodniej na Ruś, przez stulecia był kwitnącym ośrodkiem handlowym. Obecnie jest jednym z ciekawszych miast Podkarpacia, wiele pamiątek jego dawnej świetności przetrwało zawieruchy dziejowe. Nadal kultywowane są tradycje kupieckie. Kolorytu dodaje wielokulturowość, którą można łatwo zaobserwować, spacerując uliczkami miasta.


Po regionie oprowadza: Magdalena BażelaObiekty dodane przez użytkowników:
Dawna cerkiew św. Mikołaja
Dawna Cerkiew św. Mikołaja, obecnie kościół parafialny pw. Marii Panny Królowej Polski. Zbudowana w 1909 r. na miejscu wcześniejszej cerkwi drewnianej z końca XIX w. Po II Wojnie Światowej przejęta przez kościół rzymskokatolicki. Obok świątyni znajduje się dzwonnica zbudowana około roku 1920.
dodał: iudex
Mogiła zbiorowa zakładników
Mogiła zbiorowa zakładników rozstrzelanych przez Niemców w styczniu 1944 r.
dodał: iudex
Pomnik ofiar egzekucji
Pomnik ofiar egzekucji ze stycznia 1944 – obelisk upamiętniający rozstrzelanie przez Niemców przywiezionych z krakowskiego więzienia Montelupich zakładników.
dodał: iudex
Krzyż pamiątkowy
Krzyż pamiątkowy w miejscu egzekucji zakładników w styczniu 1944 r.
dodał: iudex
Pałac Czartoryskich
Pałac Czartoryskich wzniesiony w latach 1661-1724 staraniem Paweł Sanguszki. Na przełomie XIX i XX w. budynek został gruntownie przebudowany i rozbudowany przez Czartoryskich. Istniejący wokół pałacu od XVI wieku park obecny wygląd zawdzięcza księciu Witoldowi Czartoryskiemu, dendrologowi z zamiłowania, który powiększył jego teren (do 18 ha), rozciągając go na zbocze pobliskiego wzniesienia i nadał mu charakter parku krajobrazowego w stylu angielskim. Po 1944 budynek przeznaczony został na Dom Pomocy Społecznej i tak wykorzystywany jest do chwili obecnej.
dodał: iudex
następny rozdział
Historia
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group