bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Dolina Popradu
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz

Dolina Popradu

Poprad, który ma swoje źródła po południowej stronie Tatr, wpływa na ziemie polskie w okolicach Leluchowa. Następnie w wąskiej, przełomowej dolinie jego kręty bieg wyznacza granicę polsko-słowacką. Od Piwnicznej rzeka kieruje się na północ i wpada do Dunajca pod Starym Sączem.

W dolinie Popradu i jego dopływów jest wiele źródeł mineralnych, a górski klimat sprzyja leczeniu klimatycznemu, więc powstało tu kilka słynnych uzdrowisk na czele z Krynicą-Zdrojem.


Po regionie oprowadza: Barbara ZygmańskaObiekty dodane przez użytkowników:
Chatka Studencka Niemcowa
Studenckie Schronisko Turystyczne "Chatka pod Niemcową" dawniej zarządzane przez Almatur z Krakowa i studentów Politechniki Krakowskiej. Obecnie Niemcowa znajdujące się całkowicie w rękach prywatnych, jednak niezmiennie zachowało swój dawny klimat i dobre zwyczaje. Położone jest w Beskidzie Sądeckim w Paśmie Radziejowej, kilkaset merów od szczytu określanego na większości map jako: Niemcowa, na wysokości ok. 960 m n.p.m. Przysiółek ten nosi nazwę Trześniowego Gronia.
dodał: xyshio
Żródło wody mineralnej "Wierchomlanka"
Naturalne źródło wody mineralnej "Wierchomlanka" udostępnione do wykorzystania w celach leczniczych i profilaktycznych mieszkańcom regionu. Woda podziemna z wypływu w Wierchomli zawiera 1,9 g/dm składników stałych. Wśród anionów dominuje jon wodorowęglanowy HCO – 98,9 % mval. Wśród kationów dominują jon wapniowy Ca – 61,7% mval i magnezowy Mg – 25,5% mval. Ponadto woda zawiera 285 mg/dm dwutlenku węgla CO oraz 15,9 mg/dm żelaza Fe. Na tej podstawie wodę sklasyfikowano jako 0,19% wysokozmineralizowanąwodę żelazisto-kwasowęglową o charakterze wodorowęglanowo- wapniowo-magnezowym [HCO -Ca-Mg (Fe, CO ), wg klasyfikacji Szczukariewa-Prikłońskiego]. Woda wskazana jest do picia przy następujących schorzeniach: choroba wrzodowa, przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego, zaparcia, skaza moczanowa, cukrzyca, kamica nerkowa, anemia,stany rekonwalescencji.
dodał: rysio13
Końska Dolina
Końska Dolina położona jest w dziewiczym zakątku Beskidu Niskiego na wysokości 650 m n.p.m., w miejscowości Izby, u podnóża góry Lackowa wys. 997 m n.p.m. Dysponujemy obszarem 400 ha malowniczo położonych lasów, kwiecistych łąk i pastwisk, na których popasa się 140 koni. Liczne źródła tryskające na naszych łąkach zlewają się w malowniczy potok wijący się doliną dając początek rzece Białej.
dodał: rysio13
następny rozdział
Krynica-Zdrój
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group