bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
konkurs
Kto jest patronem Puli? Konkurs wiedzy o miastach Europy

 

Jak dobrze znasz miasta Europy? Jeśli chcesz sprawdzić swoją wiedzę i wziąć udział w najnowszym konkursie portalu, spróbuj odpowiedzieć na poniższe pytania, odpowiedzi prześlij na adres kontakt@e-przewodniki.pl i wygraj atrakcyjne nagrody!

 

Wszystkie odpowiedzi można znaleźć na portalu w konkretnych e-przewodnikach lub opisach obiektów. Na Wasze maile czkamy do 28 lutego włącznie, zwycięzcy zostaną wyłonieni wskutek losowania spośród osób, które odpowiedzą poprawnie na wszystkie 8 pytań. Powodzenia!


Pula


1. W mieście tym znajdują się pozostałości dwóch starożytnych bram, które prowadziły do najstarszej części miasta. Starsza pochodzi z I w. p.n.e. i poświęcona jest patronowi miasta, herosowi z maczugą. Kto jest patronem tego miasta?


Ateny


2. Jedno z bardziej popularnych wzniesień w Atenach, z którego powstaniem wiąże się następująca legenda: Pewnego dnia, kiedy Atena przenosiła odłam skały, aby powiększyć swoją świątynię, nadleciały dwa ptaki, przekazując bogini tak złą wiadomość, iż Atena w furii cisnęła kamień na dół i podążyła za ptaszyskami. Fragment skały był tak wielki, że stał się jednym z ateńskich wzgórz. Jak nazywa się to wzgórze?


Istambuł


3.
Cysterna Yerebatan Sarayı zlokalizowana na starożytnym półwyspie, gdzie znajdował się Konstantynopol, powstała w 6 wieku n.e. Powstała z 336 kolumn różnego pochodzenia, głównie z ruin greckich i rzymskich budowli. Jak nazywa się ten zbiornik w polskim tłumaczeniu?


Budapeszt


4.
Na Wyspie św. Małgorzaty znajduje się Ogród Japoński, w którym zgromadzono roślinność z różnych części świata i stworzono skalne ogródki poprzecinane strumykami, wodospadami i mostkami, przywodzącymi na myśl Japonię. Na samym końcu ogrodu (i wyspy) znajduje się kopia starodawnego zabytku, który stał niegdyś na rynku jednego z miast siedmiogrodzkich i był zaopatrzony w „muzykujące" urządzenie wodne. Co to za grający zabytek?

 


Poprad


5.
Pierwszy browar w tym mieście powstał w 1812 r., a następny w 1822 r. W 1945 r. browar znacjonalizowano, a w 1992 r. sprywatyzowano. Wdrożono nowe technologie produkcji i przechowywania piwa oparte na wzorach niemieckich, holenderskich i austriackich. Skąd czerpana jest obecnie woda do produkcji piwa i do którego kraju eksportuje się go najwięcej?

 


Praga


6.
Ulica ta jest jedną z wizytówek miasta. Legenda mówi, że żyli na niej alchemicy usiłujący z niczego zrobić złoto. Jeden z uroczych domków urządzono na wzór starej pracowni alchemicznej. Przez okienko widać palenisko, a nad nimi zawieszony tygiel, na półkach i stole stoją słoje pełne barwnych płynów, retorty szklane, kubki miedziane i cynowe. O jaką uliczkę chodzi?Bakczysaraj


7.
W Bakczysaraju znajduje się mauzoleum jednej z żon chana, która podobno nie była muzułmanką. Istnieją dwie legendy, związane z jej postacią, pierwsza twierdzi, że kobietą tą była Polka Maria Potocka, porwana za młodu do haremu, która z biegiem lat odwzajemniła uczucia małżonka i była z nim szczęśliwa. Druga legenda natomiast wspomina o Gruzince Zerfi, również porwanej do haremu, która nigdy nie pogodziła się ze swoim losem, kochając innego. A pod jakim imieniem pochowano żonę chana w mauzoleum?

 


Genua


8.
W średniowieczu to miasto nie posiadało jednego głównego placu, przy którym skupiałoby się życie miasta, dzisiaj centrum takim można nazwać dawny piazza San Domenico, od stojącego tu niegdyś gotyckiego kościoła św. Dominika. Dzisiaj plac zmienił nazwę, jest on nie tylko tradycyjnym miejscem spotkań wielu genueńczyków, ale także punktem granicznym między starą i nową częścią miasta. Wznosi się przy nim m.in. Palazzo dell'Accademia Linguistica di Belle Arti. Jak nazywa się ów plac?

 

 

Zwycięzcy otrzymają następujące nagrody:

 

Miejsce I - plecak HiMountain

Miejsce II - przewodnik Bezdroży "Polska zimą"

Miejsce III - przewodnik Michelin "Hiszpania"

Miejsce IV - przewodnik Michelin "Toskania"

Miejsce V - przewodnik Bezdroży "Petersburg. Miasto białych nocy"

 

 

Konkurs trwa od 1 do 28 lutego 2010 roku. Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres:

kontakt@e-przewodniki.pl.

 

W temacie maila należy wpisać "Konkurs wiedzy". Odpowiedzi powinny być ponumerowane zgodnie z powyższą numeracją lub przypisane do konkretnego miasta. W mailu należy podać także swoje imię, nazwisko, login.

 

Regulamin konkursu.mapa

Wyszukiwanie na mapie
ostatnio zalogowali się

Więcej informacji znajdziesz tutaj tutaj

najwyżej oceniane miejsca
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group